• HENKEL Teroson WX183 50ml Seramik Boya Koruma-Kaplama *GERMANY
 •   ---İlk günkü parlaklığını muhafaza eder. 
 •   ---Özel bakıma veya ilave cila ya da parlatmaya gerek yoktur.
 •   ---Aracınızı sadece düzenli olarak duru su ile yıkatın.

 

HENKEL Teroson Boya Koruma ve Kaplama

Profesyonel Seramik Cilası 
    -Boya Koruma kaplama; boyayı, alaşımları ve camları , toz çamur ve kuş pisliğinden korumak için tasarlanmış yeni bir üründür. 

Araç üstü uygulamada ;  

    Boya Koruma kaplama nelere karşı koruma sağlar.

    UV. ışınları, boya yanıklarının oluşmasına karşı, ağaç reçinesi ve kışın yollarda kullanılan tuzlara karşı, yıkama ve temizlemede kir ve pisliğin yok edilmesini kolaylaştırır. 


HENKEL Teroson boya korumanın Faydaları 

 •    ---Solvent maddelere, güneş ışığına, ağaç reçinesine, lekelere karşı aracınızın boyasını korur 
 •    ---Son derece sağlamdır, en sert hava ve yol koşullarına karşı koruma sağlar 
 •    ---Kir ve lekenin çıkarılmasını kolaylaştırır 
 •    ---Aracın daha uzun süre temiz görünmesini sağlar 


Uygulama

 1. Uygulama temiz ve iyi aydınlatılmış yerde yapılmalıdır.
 2. Aracı yıkayın ve iyice kurulayın
 3. Eğer varsa boya üzerindeki yağı, yağ giderici ile temizleyin
 4. Bezi, kutunun içinden çıkan siyah takoza sarın
 5. Teroson WX183'ü beze az miktarda dökün ve aracın üzerine TEK YÖNDE sürün, uygulanmamış alan kalmadığına dikkat edin
 6. 5 dakika bekledikten sonra başka bir temiz fiber bezle ürünü yüzeyden silin
 7. Ürünü araç üzerinde panel panel uygulayın
 8. Yüzeyde kalan fazla sıvıyı, ürünü uyguladığınız bez ile silin
 9. İkinci katı uygulamak isterseniz 30 dakika sonra uygulayın
 10. Direk güneş ışığı altında uygulamayın
 11. Uygulamadan sonra aracı 1 hafta boyunca yıkamayın.
 12. Teroson WX 183 krom parçalar ve far üzerinde de kullanılabilir.

 .

Not: MSDS Formu mevcut olup,2 yıl garanti verilmektedir. 

GENEL BİLGİLER
SERAMİK KAPLAMA NEDİR? 

Seramik kaplama, aracın alaşım ve boyalarında, zaman içinde oluşabilecek zararları engellemek amacıyla geliştirilmiş bir üründür. Yüzeydeki gözeneklerin en derin noktalarına nüfuz etmektedir. Araç yüzeyinin sabit bir katmanı olarak yüzeyin yıllar boyu aşınmasını,renk atmasını, okside olmasını, reçine ve kuş pisliği gibi etkenlerle zarar görmesini engeller. Seramik kaplama yapıldıktan sonra başka hiçbir uygulama tekrarına ve bakıma gerek duyulmaz.

Seramik kaplamanın gelişmiş teknolojili kimyasal ve fiziksel özellikleri sayesinde asla aşınmaz, dökülmez, sararmaz, çatlamaz, soyulmaz.  Seramik kaplamadaki anti-statik yüzey sayesinde çamur, kuş pisliği, asit yağmuru, tuz, reçine gibi aşındırıcı ve kirleticilerin kolayca temizlenebilmesine olanak sağlar. Bu sayede daha uzun yıllar kalıcı bir korumaya olanak sağlar.

Seramik kaplama reçinelerinin olağanüstü kalıcılıkta ve parlaklıktaki koruma kalkanı risksizce ve adeta basit bir boya koruma ürünü gibi araç yüzeyine yerleştirilebilir. Sektördeki kullanıcılar için büyük bir avantaj oluşturan bu özellik, seramik kaplamadaki reçinelerin taşıyıcı sistemleri olan uçucu maddelerin değerli ve temini zor solvent tiplerinden seçilerek içeriğe ustaca yerleştirilebilmesi sayesinde ortaya çıkmaktadır.


Seramik Koruma/Kaplama Nedir ?

İngilizcesi Glass Coating yani Cam Kaplama olan fakat sektörde dilimize seramik koruma ya da seramik kaplama olarak giren en son teknoloji boya koruma çeşididir. Bu ürünlerin en temel özelliği koruma sürelerinin eski moda waxlar ile kıyasla çok uzun olmasıdır. Örnek vermek gerekirse katı waxlar aracın boyasını 3 aylık bir sürede korurken seramik koruma ürünleri 2 yıl 5 yıl hatta 7 yıla kadar koruma sağlarlar. Bunun sebebi ise yüzey ile girdikleri reaksiyon sonucunda yüzeye çok sıkı bir şekilde tutunmasıdır.

Seramik kaplama en önemli özelliği uygulandığı yüzeyde sağladığı sertlik derecesidir ve bu sertlik derecesi H olarak derecelendirilir. 4H, 7H ve 9H koruma ürünleri mevcuttur ve H değeri arttıkça ürünün sertlik derecesi de paralel olarak artacaktır. H değeri kurşun kalem testlerinin verilerince değerlendirilmektedir.

Seramik Korumaların bir başka özelliği de UV koruması olduğu için polisaj sonrasında elde edilen parlaklığı biraz daha ileriye taşıyarak maksimum seviyeye taşır ve bu parlaklığı ürünün belirttiği koruma süresi boyunca muhafaza eder.

Seramik kaplama yüksek kimyasal dayanımına sahiptir. Çoğu seramik koruma ürünü pH 2 ile 12 arasındaki değerlere karşı dayanıklıdır. Bu yıkamada kullanılan şampuana karşı çok hassas olmadığını belirtir. Standart wax ile koruma altına alınmış bir araç agresif bir şampuan ile 1-2 yıkama sonrasında özelliğini yitirirken seramik koruma altına alınmış araç sahip olduğu güçlü pH mukavemeti sayesinde bir çok yıkama sonrası özelliğini muhafaza edecektir.

Seramik Koruma/Kaplama aracın boyasına zarar verir mi ?

Bu ürünlerin boya koruma ürünleri olduğunu düşündüğümüz zaman aslında bu sorunun da cevabını vermiş bulunmaktayız. Seramik koruma ürünleri teknolojinin bize el verdiği maksimum korumayı sağlayan ürünlerdir.

Bu korumaların en basit mantığını şu şekilde açıklayabiliriz : Ürün uygulandığı yüzeyde aracın orijinal verniğinden daha sert bir tabaka oluşturduğu için çizik dayanımı oldukça yüksektir fakat ASLA ÇİZİLMEZ değildir.

Seramik kaplama ürünleri boyaya zarar vermekten çok fayda sağlarlar. Ülkemizde maalesef ki oto yıkama dükkanlarında kullanılan yoğun kostik içeren şampuanlar zaman içerisinde boya, krom ve plastik aksam, jant gibi akşamlarda matlaşma meydana getirecektir fakat seramik koruma uygulanmış yüzeylerde bu matlaşma meydana gelmesi mümkün değildir.

Aynı zamanda bu ürünler 250 derece gibi çok yüksek değerlerdeki sıcaklığa karşı da dayanıklıdır. Bununla beraber UV korumasını da eklediğimiz zaman aracın boyasının güneş yanıklarından korunması anlamı taşımaktadır.

Yüksek pH dayanımının aynı zamanda kuş pisliklerine karşı da direnç göstermesi söz konusudur. Kuş pisliği asidik ve fazlasıyla agresif bir yapıda olduğundan boyada yanmalar meydana getirecektir. Kimi durumlarda bu pislik astara kadar inmekte ve geri dönüşü olmayan sonuçlar doğurmaktadır. Seramik koruma bulunan yüzeylerde bu gibi durumların oluşması pek söz konusu değildir.

Ürün, uygulandığı yüzeyde 0.4 ile 2 mikron aralığında bir tabaka oluşturmaktadır. Bunu göz ile görmemiz pek mümkün değil fakat varlığını hissetmemiz kaçınılmazdır.

 

Seramik kaplama yaptırdıktan sonra boya ölçümü yaptırdığımda sorun çıkar mı ?

Seramik kaplama uygulandığı yüzeyde 0.4 ile 2 mikron arasında bir katman oluşturur. Aracınızın bir noktasında yapılan ölçüm ile başka bir noktasında yapılan ölçümün aynı sonucu vermesi mümkün değildir. Fabrikasyon boyalı araçtan örnek vermek gerekirse kaputun sağ tarafı 162 mikron değerde ise sol tarafı 156 mikron seviyelerinde çıkabilir. Yani seramik koruma uygulandıktan sonra yapılan boya işlemlerinde 163 ve 157 mikron gibi değerler çıkacaktır. Bu da seramik koruma uygulanmış araçta yapılan boya ölçümünden sonra herhangi bir problem olması pek mümkün gözükmemektedir.

İnternette izlediğim videolarda çakmak testlerinde araç çizilmiyor. Böyle bir durum mümkün mü ?

Kesinlikle ve kesinlikle hayır !

Bu sözde test tamamiyle firmaların kandırmaca içeren videolarıdır. Şöyle düşünün gerçekten çizilmeyen bir koruma ürünü yaratan bir firma olsa bu sektörde diğer firmaların varlığını sürdürebilmesi mümkün mü ? Daha doğrusu bu sektörün devam edebilmesi mümkün mü ?

Bu videolarda firmalar çakmak testi yapacakları bölgeye standartta 1 kat uygulanan ürünü 9-10 kat uygulayarak gerçekleştirmektedir. Bu yüzeyde fazlasıyla sert ve kalın bir tabaka oluşmasını sağlamaktadır. Sert nesnelerin sertliği arttıkça kırılganlığı da artmaktadır. Bu kadar üst üste uygulanan bir ürün zaman içeresinde kırılmalar ve çatlaklar meydana gelecektir.

Bana inanmakta güçlük çekiyor iseniz bu testleri gerçekleştiren firmaların uygulama merkezlerinde uygulama yapılan herhangi bir araçta bu testi yapmak istediğinizi söyleyin ve arkanıza yaslanın.

 

Aracıma seramik kaplama yaptırdıktan sonra göçük düzeltme yaptırmak mümkün mü ?

Hem mümkün hem mümkün değil. Burada en önemli faktör aracınıza hangi seramik koruma ürününü uygulatmış olduğunuz ile alakalıdır. Gtechniq Crystal Serum ve Crystal Serum Light  üzerine Gtechniq Exov2 uygulanmış araçta bulunan göçükleri aracın dışından müdahale ederek gidermek pek mümkün değildir çünkü yüzey fazlasıyla kaygan olduğundan yüzeye tutundurulmak istenen herhangi bir şey tutunmayacaktır. Dolayısıyla bu göçükleri aracın içerisinde bulunan döşemeler sökülüp içeriden müdahale mümkün olmaktadır.

Aslında doğru şekilde göçük düzeltme işlemi de bu şekilde olmalıdır çünkü dışarıdan yapılan herhangi bir müdahalenin boyaya zarar verme ihtimali oldukça yüksektir ve müdahale edilen bölgenin lokal şekilde boyanması sonucuna varabilmektedir. Döşemelerin sökülerek yapılan içten müdahale işleminde boyaya zarar gelme ihtimali yok denecek kadar azdır ve en sağlıklı yöntem bu şekildedir.

 

Seramik kaplama uygulanan araca boya koruma filmi yaptırılabilir mi ?

Seramik Koruma ürünleri yüzeyde fazlasıyla kaygan ve pürüzsüz bir yüzey yaratacağı için boya koruma filmlerinin yüzeye tutunması pek sağlıklı değildir. Boya koruma filmi uygulandıktan sonra zaman içerisinde film yüzeyden ayrılmaya başlayacak ve zamanla yüzeyden sökülmesi gerekecektir.

Boya koruma filmi uygulatmak isteniyor ise en doğru yöntem ilk etapta film yapılıp ardından seramik koruma işlemi yaptırmaktır. Film üzerine uygulanan ürün aracın boyasına tutunduğu gibi sağlıklı ve uzun ömürlü olması pek mümkün olmasa da etkisini gösterecektir.

Aracın boyasına uygulanan ile boya koruma filmi üzerine uygulanan seramik koruma ürünün sağladığı parlaklık arasında ciddi bir parlaklık farkı oluşacaktır. Boya üzerine uygulanan ürünün sağladığı parlaklık daha canlı ve derin iken filmin üzerine uygulanan ürünün sağladığı parlaklık filmin görüntüsünden dolayı daha mat ve portakal kabuğu görüntüsü olacaktır.

 

Seramik kaplama uygulanmış araç çizilmez mi ?

Çizilir fakat koruma olmayan bir araç ile kıyaslandığı zaman daha zor ve daha az çizilir. Doğru ürünler ve yöntemler ile yıkanan bir araçta çizilme meydana gelmeyecektir.

Araçta yıkama, kurulama gibi süreçlerde çizilme ihtimalinin en yüksek olduğu süreçlerde meydana gelen çizilmeler korumanın yüzeyinde meydana gelecektir. Çizikler koruma üzerinde kalacak aracın boyası çizilmeyecektir.

Sektörde insanlara verilen yanlış bilgiler arasında mevcut olan bir sorundur. İnsanlara olmayacak sözler vererek müşteri çekmeye çalışmanın başka bir yolu da bu korumaların çizilmez olduğunu söylemektir. Örneğin bir silinmede koruma olmayan araçta 10 çizik meydana geliyor ise koruma olan yüzeyde 2 çizilme meydana gelebilmektedir. Hatta doğru bez ve silme yöntemiyle birlikte bu 2 çizilme 0 olacaktır.

Aracınıza seramik kaplama yaptırdıktan sonra her şey bitmiyor asıl şimdi başlıyor !

Aracınıza yapılan uygulama sonrası aracın çiziksiz, parlak ve diri durumunu muhafaza etmek artık uygulama merkezinden çıkıp sizin göreviniz haline geliyor. Yapılan uygulamaya ne kadar düzgün bakarsanız hem aracınız çizilmez hem parlaklığını yitirmez hem de korumanın size sunduğu koruma süresini tamamlaması mümkün olur.

Seramik Koruma aracı taş izlerinden korur mu ?

Korumaz. Seramik koruma ürünleri fiziksel darbelere karşı savunmasız ürünlerdir. Taş izlerinin oluşumu öndeki aracın fırlatmış olduğu taşın aracınıza gelmesi sonucu meydana gelecektir. Taşın yüzeye temas ettiği hızı fazlasıyla yüksek olduğundan temas ettiği bölgede hasar meydana getirecektir.

Taşın düşük açıyla araca temas etmesi durumunda koruma sağlayabilir fakat böyle bir değer sadece gülünç kaçacaktır.

Taş izlerinden aracınızı korumanın tek yolu boya koruma filmi yaptırmaktır. Bu durumda 2 seçeneğiniz olduğu için bir seçim yapmak durumunda kalıyorsunuz. Ya parlaklıktan ödün vererek koruma seviyesini maksimuma çıkaracak ya da parlaklığı maksimum seviyeye çıkartarak güvenlikten ödün vereceksiniz.

Böyle bir ikilemde kalındığı zaman mantık çerçevesinde edilen tercih uzun yol seyahati yapıp yapmadığınıza bakmaktadır. Uzun yol seyahat etmeyen kişilerin boya koruma filmi yaptırması pek mantıklı değildir çünkü şehir içinde taş izi olma ihtimali oldukça düşüktür. Uzun yol seyahati yapıyorsanız aşınmış asfalttan fırlayacak taşlar aracınızın tampon, çamurluk ve kaputunda taş izleri meydana getirecektir.

Seramik kaplama uyguladıktan sonra aracıma wax uygulayabilir miyim ?

Uygulayabilirsiniz fakat etkili olması beklenmemelidir. Seramik kaplama uygulaması sonrasında sahip olunan kaygan yüzey waxın tutunmasına pek olanak sağlamayacaktır.

Wax, polisaj sonrasında elde edilen pürüzsüz ve uygulamaya hazır bir yüzeye uygulandığında 2-3 ay gibi bir süre kalıcılık sağlarken seramik kaplama üzerine tutunacağı süre 1-2 yıkama olacaktır.

Seramik kaplama yaptırdıktan sonra aracımı nasıl yıkamalıyım ?

Aslında seramik koruma sonrası yapılacak yıkama ile doğru şekilde yıkama yöntemi arasındaki tek fark şampuan seçimidir. 

HENKEL Teroson WX183 50ml Seramik Boya Koruma-Kaplama *GERMANY

 • Marka: Teroson
 • Ürün Kodu: BY SeramikKap-TRS-50M_KD
 • Stok Durumu: Stokta var
 • 270,50TL