top of page

Motor Yağlarında ACEA Sınıflandırması

Güncelleme tarihi: 30 Oca 2023

ACEA (Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği), Avrupa’nın en önemli 15 binek hafif ticari ve ağır ticari araç üreticisini temsil eden kuruluştur. ACEA, diğer görevlerinin yanında Avrupa’da üretimi yapılan araçlarda kullanılması gereken yağların uluslararası servis dolum standartlarını belirler.


ACEA - Avrupa Otomobil Endüstri Birliği Logo

ACEA, motor teknolojisi, yağ teknolojisi ve çevre ile ilgili son gelişmeleri, araç üreticileri, katık üreticileri ve diğer ilgili kuruluşlar ile birlikte inceleyip takip ederek ervis dolum için motor yağı spesifikasyonlarını iki yılda bir güncellemeyi hedefler. En son 1 Aralık 2016 tarihinde ACEA 2016 Standardı (ACEA 2016 Oil Sequences) yayımlanmıştır.


“ACEA 2016 Yağ Standardındaki Yenilikler.”

Eklenen Motor Testleri • DV6 kurum dağıtma • EP6 piston depozitleri • OM646LA Bio-Dizel Çıkarılan Motor Testleri • M271 EVO çamurlaşma • ASTM zincir aşınma Yeni Elastomer Testleri • REACH’e uyum sağlamak için yeni elastomer malzemeleri (RE6,RE7,RE8,RE9) kullanılmaya başlanmıştır. Yeni Kalite Sınıfı ACEA C5 • Yakıt ekonomisi • 2.6-cP HTHS, mid SAPs Yeni Laboratuvar Testleri • Bio-diesel oksidasyon testi


ACEA 2016 Motor Yağı Kalite Sınıflamaları


BENZİNLİ VE HAFİF HİZMET DİZEL MOTOR YAĞLARI ACEA SINIFLANDIRILMASI A1/B1 Hafif araçların dizel ve benzinli motorlarına yönelik düşük viskozite ve sürtünme değerleri sayesinde yakıt ekonomisi sağlayan yağlardır. A1/B1 yağlarının kullanımına bazı motorlarda izin verilmemektedir. A2/B2 normal kullanım ve normal değiştirme aralıklarına yöneliktir. Bu sınıflandırmaya genelde eski araçlarda rastlanır. A3/B3 sınıfı yağlar ile değiştirilebilir. A3/B3 Motor üreticilerinin daha uzun yağ değiştirme aralığı belirttiği binek araçların benzinli ve dizel motorlarına yönelik yağlar . A3/B4 A3/B3 sınıfına benzerdir ancak doğrudan enjeksiyonlu dizel motorların ek gereklilikleri de değerlendirilmiştir. Ayrıca, A3/ B3’un altında tanımlı uygulamalara uygundur. A5/B5 Uzun yağ değiştirme aralıkları için düşük sürtünmeli ve düşük viskoziteli yağlar.


ÖZEL FİLTRE DONANIMLI BENZİNLİ VE HAFİF HİZMET DİZEL MOTOR YAĞLARI ACEA KALİTE SINIFLANDIRILMASI C1 Düşük SAPS (low sulfated ash, phosphorus-sulfur) limitlerine uygun, düşük viskoziteli yakıt ekonomisi yağları. (Ford) C2 Düşük SAPS limitlerine uygun, düşük viskoziteli yakıt ekonomisi yağları. (Peugeot) C3 Zorlayıcı düşük SAPS limitlerine uyan düşük SAPS yağları. C2’deki gibi aynı düşük SAPS seviyesi ancak daha az yakıt ekonomisi sağlar. (MB, BMW, VW) C4 Özellikle zorlayıcı düşük SAPS limitlerine uygun düşük SAPS yağları, C1’deki ile neredeyse aynı SAPS seviyesi ancak C3’deki gibi yakıt ekonomisi gerekliliklerini karşılar. (Renault)


AĞIR HİZMET DİZEL MOTOR YAĞLARI ACEA KALİTE SINIFLANDIRILMASI E2 Normal yağ değiştirme aralıklı ağır hizmet dizel motorlar için tasarlanan yağlar. E4 Ağırlıklı Euro 3 motorları için Mercedes-Benz ve MAN tarafından uzun yağ değiştirme aralığı için kullanılan özel yağ. E5 Çoğu motor üreticisi, eğer uzun yağ değiştirme surelerine ihtiyaç varsa Euro 3 motorlarında E5 yağlarının kullanılmasını istemektedir. Resmen, E5 sınıfı iptal edilmiş ve yerine E7 gelmiştir. E6 Ağır hizmet motorları için düşük SAPS yağına (bakınız ACEA C1-C4) ve uzun yağ değiştirme aralıklarına sahiptir. Özellikle yeni egzoz gazı işleme sistemli Avrupa tipi dizel motorlara yöneliktir. E7 Uzun yağ değiştirme aralıkları ile Euro 3 ve 4 emisyon gerekliliklerine uygun motorlar için özellikle yüksek performanslı dizel motor yağı. Ayrıca daha eski motorlara uygundur. E9 Üst sınıf ağır hizmet dizel motor yağı . Yeni egzoz gazı işleme sistemli çoğu motora uygun E7’ye kıyasla iyileştirilmiş performans. Ayrıca, ACEA E7 veya E5 ‘in gerekli olduğu araçlarda kullanıma uygundur.


3.049 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page