top of page

Aracıma hangi yağı koymalıyım? Motor yağı alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Güncelleme tarihi: 30 Oca 2023

Bu yazıda motor yağını seçerken dikkat etmeniz gereken değerlere yer verdik. Lütfen devamını okuyunuz...


Viskozite, akışkanların (yağların) akmaya karşı göstermiş olduğu dirençtir (zorluktur). Viskozitesi yüksek yağ, daha az akışkandır; viskozitesi düşük yağ daha çok akışkandır. Halk dilinde buna yağın inceliği-kalınlığı denir. Motor yağlarının sınıflandırılmasında en temel indeks (gösterge) yağ viskozite oranıdır. İki rakamdan oluşur örneğin 5W-30 gibi, buna SAE motor yağı sınıflandırması denir. İlk rakamda bulunan W harfi winter kış, yani soğuk şartlarda yağın viskozitesini gösterir, bu sayı ne kadar küçükse, motor yağı soğukta o kadar iyi akar (bu istenen bir durumdur). İkinci sayı ise sıcak şartlardaki viskozite göstergesidir, bu sayı ne kadar yüksekse motor yağı o kadar kalın olur (bu istenen bir durumdur). Bilindiği gibi yağların akışkanlığı sıcaklıktan çok etkilendiği için ve motorda da yağ sıcaklığı ortalama olarak -30 derece ile artı 130 C dereceler arasında değişen sıcaklıklara ulaştığından, motor yağlarının temel standardı, sıcaklığa bağlı olarak değişen, sıcaklık-viskozite gösterge değerleri olmuştur. Motor yağlarının seçimini bu değerler belirlerken, mutlaka üreticinin önerdiği değerde motor yağları kullanılmalıdır. Yağın markası farklılık gösterebilir fakat viskozite değerlerine dikkat etmek gerekir.


Yağın viskozitesi dışında, yağ seçiminde en önemli sınıflandırma API Kalite sınıflandırmasıdır, yani motorun teknik özellikleriyle yağın uyumunu belirtir. Benzinli motorlarda S, dizel motorlarda C harifyle başlar ve kodlanır. Örneğin motor benzinli mi dizel mi, partikül filtresi var mı katalitik konvertörü var mı, motorun kullanılmaya başlandığı yıl ve teknolojisi gibi verilere göre yağlar sınıflandırılmıştır. API standart kodları ve anlamları yazının sonundadır.MOTOR YAĞINDA VİSKOZİTE (VİSKOZİTE ORANI)

“ARACINIZA DOĞRU YAĞI SEÇMEK İÇİN DOĞRU BİLGİLER.”

Motor yağları viskoziteye göre ölçülür. Viskozite, bir sıvının akmaya karşı direncinin ölçümüdür. Bir motor yağının, çeşitli sürüş koşullarında tüm hareketli parçalara akarak ulaşması önemlidir. Sıcaklık, motor yağının akışı açısından önemli bir faktördür.Viskozite Ölçümleri:

Motor yağları, genellikle derece olarak ifade edilen viskozitelerine göre etiketlenir ve seçilir. Derece, -35c'deki sıcaklığa nasıl yanıt verdikleri temelinde belirlenir. İlk sayı ne kadar küçükse (0W-30), yağ motor soğukken o kadar iyi akar (incedir). İkinci sayı ne kadar büyükse (0W-30), yağ motor sıcakken o kadar kalın olur. Motor yağının sıcaklık arttıkça incelmemesi (kalınlığını muhafaza etmesi) istenen bir özelliktir, böylece motordaki fiziksel, kimyasal ve sıcaklık etkilerine karşı koyabilir, motorda sızdırmazlık muhafaza edilmiş olur. Viskozite Oranı Nedir? Yağın sınıfı viskozite oranına göre belirlenir. Viskozite oranı ürün etiketinde gösterilmiştir. Bu, yağın farklı koşullarla ne kadar iyi baş ettiğini ölçer. Viskozite oranı, yağın çok yönlülük derecesini gösterir. 0W-40 veya 5W-30 veya 10W-40 gibi. İlk sayı ne kadar küçükse, yağ motor soğukken o kadar iyi akar. İkinci sayı ne kadar büyükse, yağ motor sıcakken o kadar kalın olur.Etiketler:

619 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

تعليقات


bottom of page